Život v Řecku

Víte, že Svatý Mikuláš byl původem Řek? Jak se tento svátek slaví v Řecku?

Agios Nikolaos

Mikuláše všichni dobře znají – vysoký pán s dlouhým vousem oblečený nejčastěji jako biskup, který rozdává dětem sladkosti a malé dárky v podvečer 5. prosince, doprovázen čertem a andělem.  Odkud ale opravdu pochází? Skutečně existoval nebo je to jen pohádková postava? Budete koukat, kolik toho má společného s Řeckem!

Biskup, který všem pomáhal

Svatý Mikuláš skutečně žil a byl to Řek! Narodil se v roce 270 n.l na území dnešního Turecka do křesťanské řecké rodiny. Je to jeden z nejuctívanějších svatých v celém křesťanství, už za svého života byl u lidí velmi oblíbený díky jeho velké štědrosti. Působil jako zachránce nespravedlivě obviněných a velmi pomáhal chudým. Založil nemocnice a různé charity. Stal se arcibiskupem. 

Proč se slaví 6. prosince?

Tento svátek připadá na 6. prosince, na den, kdy Svatý Mikuláš údajně zemřel. Od té doby si jak pravoslavná tak křesťanská církev připomíná a oslavuje tento den.

Svatý Mikuláš obdarovával děti a chudé lidi, a to většinou tajně, aniž by odhalil svou totožnost. Z tohoto důvodu nalezneme do dnešní doby malé dárečky například za oknem, nebo jinde schované, aniž by někdo samotného Mikuláše zahlédl.

Mikuláš je v Řecku patronem námořníků

Svatý Mikuláš je patronem dětí, námořníků, rybářů, obchodníků, lukostřelců, lékárníků, právníků, studentů, vězňů..a spoustu dalšího.  Mikulášův kult se postupně rozšířil do celé Evropy i světa.

V Řecku je Svatý Mikuláš známý jako Svatý nebo Zázračný Nikolaos (Άγιος Νικόλαος). Je považován za hlavního ochránce námořníků a také pobřežního strážce, proto se stal i jejich patronem. V tento den se tak konají slavnosti na palubách všech lodí a v přístavech.  Jelikož v jeho životě byly zmínky o zázracích souvisejících s mořem, je vyobrazován na mnoha námořních plavidlech a lodích, a zpívá se o něm v řeckých písních.

Tento den je také jedním z dnů, které ohlašují nástup skutečně zimního chladného počasí v jižních zemích. V Řecku není tradice Svatého Mikuláše spojena s rozdáváním dárků, tu převzal Svatý Vasilis, který se slaví 1.1. na Nový Rok.

Skutečný Mikuláš inspiroval vznik Santa Clause

Svatý Mikuláš se slaví v Evropě, blízkém východě a severní Americe. Tradice spojené s oslavou Mikuláše se však v každé zemi liší, má mnoho podob.  Nejčastěji se spojuje s rozdáváním dárků, právě proto byl i inspirací pro vznik postavy Santa Clause. V Česku a na Slovensku je doprovázen anděly a čerty. V Holandsku mu zase dělá společnost Černý Petr.  V Rakousku, Bavorsku, Chorvatsku nebo v Maďarsku se po Mikulášově boku objevuje “strašidlo” zvané Krampus, v Polsku někdy Sněhová vločka, V Německu chodí s Mikulášem Pacholek Ruprecht.

 

Holohlavý Mikuláš?

Mikuláš je zobrazován jako starší biskup s dlouhým vousem, na východě ho znají jako holohlavého. V Anglii se tento svatý muž přerodil na “otce Vánoc” a je téměř identický se Santa Clausem, ten však dárky nosí až na Vánoce.

Jak Češi slaví Mikuláše v Řecku?

My si každý rok připomínáme tento svátek podobně jako u nás v Čechách. Necháváme dětem na balkóně nadílku a nikdy nezapomeneme také na bramboru!  Letos jsme však navštívili České Velvyslanectví v Athénách, které pořádalo Mikulášskou besídku pro nás všechny, kteří tu žijeme. Děti se mohly konečně osobně setkat s Mikulášem, andělem a čertem, tak jak je u nás zvykem. Všichni dostali nadílku, rodiče řízky a mnoho dalšího. Je fajn, že můžeme i my tady v Řecku být stále součástí a učit i naše děti našim tradicím. Za to a mnohem více jsme moc vděční! řecký med