Život v Řecku

Jste pouze unavení po dlouhém dni, nebo vás někdo uhranul? Řekové znají tajnou modlitbu, jak to zjistit!

pověry

Chcete zjistit, jestli máte prostě jen obyčejnou bolest hlavy nebo vás někdo uhranul? Zkuste najít nějakého Řeka, který zná tajnou modlitbu a uvidíte sami, jestli vám někdo opravdu poslal špatnou energii nebo jenom kolem řádí zase nějaký virus.

Každá pochvala něco stojí

Jak jistě víte, Řekové jsou velmi pobožný národ, až 94,5 % se hlásí k pravoslavné církvi. Vy, co v Řecku bydlíte nebo do Řecka často jezdíte, jste určitě už slyšeli větu “me mátiasan” v překladu něco jako “poslali na mě špatnou energii”. Jeden z nejtypičtějších řeckých zvyků je právě víra v to, že když vás někdo pochválí, ať už upřímně nebo neupřímně, tak na vás jakoby přivolá špatnou energii. Většinou se pak necítíte dobře, bolí vás hlava, jste bez nálady nebo se vám něco nepříjemného přihodí. 

Řekové se chytají za koule

Řekové se bojí i malých pochval, když vám to například zrovna sluší nebo máte usměvavé dítě v kočárku či vás někdo jinak pochválí, Řekové se okamžitě chytají za palec, musí se pohnout z místa (přešlápnout si), někde se muži dokonce chytají za přirození, aby od sebe odehnali případnou negativní energii. Záleží na regionu a zvycích, různě se to liší. 

Kupte si talisman modrobílého oka

Rodiče dávají dětem do kočárku “matáki” – medailonek, aby je ochraňoval. Jde vlastně o korálkový amulet či talisman ve tvaru modrobílého oka, který ochraňuje majitele před zlým pohledem a uhranutím. Určitě jste si všimli, že ho prodávají ve všech obchodech se suvenýry, ale i luxusních značkových obchodech po celém Řecku. Přivolat na sebe špatnou energii se dá také tím, když na vás někdo žárlí anebo naopak vás upřímně obdivuje! Může se jednat v podstatě o cokoliv dobrého i zlého. Také i vy sami, pokud jste příliš pyšní, si můžete takhle zavařit.

Kdo zná tajnou modlitbu?

Když už se přece jen stane a myslíte si, že jste zasaženi špatnou energií, musíte najít zasvěcenou osobu, která zná tajnou modlitbu (ξεμάτιασμα). Tu ovšem neznají všichni, ale jen někdo. Předává se z generace na generaci, ze starších na mladší, a to vždy na opačné pohlaví. Muž tedy může zasvětit pouze ženu a naopak. Řekové na to velmi věří,  společenská úroveň, věk a vzdělání vůbec nehrají roli, zkrátka všichni mají před uhranutím velký respekt. Od uhranutí vám může pomoci i řecký kněz pronesením starověké modlitby, většinou se ale všichni obrací na nějakého zasvěceného člena rodiny a to i na dálku, rituál může být proveden i bez vaší přítomnosti. 

Řecké stařenky vás náležitě poplivou

Ne jednou se mi stalo, že si vyjdu takhle s kočárkem na procházku a stará paní se u nás zastaví a začne “ti jelastw mwraki” – „to je ale usměvavé dítě“, a pak si třikrát odplivne (se vším všudy), nakonec nám požehná, jak je to tady v Řecku zvykem “na sas zísei“ – „ať vám žije“ a odkráčí dál.  Pokud mě ale doprovází nějaký Řek a stane se nám podobná příhoda, okamžitě vykonává ochranný rituál, aby neutralizoval případné „očarování“. Kdyžpak najednou malá brečí, hnedka se vina svede na uhranutí.

Nevíra se obrací ve víru?

Dřív jsem na to vůbec nevěřila, ale když se necítím dobře, tak nade mnou moje řecká tchyně pronese tuto modlitbu a divte se nebo ne, zabírá to. Vždy cítím úlevu. I kdyby to byla jenom sugesce, funguje je to, a o to přece jde 🙂  Co když se vám ale najednou uleví bez toho, aniž byste věděli, že se za vás někdo pomodlil? To se mi zrovna přihodilo nedávno. V ten samý den, a to zrovna na mé narozeniny, me bodla včela, jedno dítě si rozbilo koleno a druhé dítě ještě toho večera onemocnělo. Následující dny jsem měla o zábavu postaráno. Jeden den jsem ale cítila takový zvláštní pocit, jakousi úlevu. Řekla jsem o tom později manželovi a on tvrdil, že ten den volal se tchyni a řekl ji o našich starostech a ona nás prý „odčarovala“. Myslíte, že je to náhoda?

Jedná se skutečně o uhranutí nebo na mě skočil virus?

Existuje několik možností, jak zjistit, jestli se opravdu jedná o uhranutí, zase záleží na regionu a konkrétní oblasti. My v naší řecké rodině používáme olejovou verzi.

“Léčitel” vezme nádobu s troškou vody a nachystá si lžičku olivového oleje, přistoupí k uhranuté osobě a v tichosti odříkává tajnou modlitbu, přičemž postupně kape olivový olej do vody.  Pokud na dotyčného byla opravdu poslána špatná energie, všechen olej se ve vodě rozptýlí, “léčitel” většinou hodně zívá během provádění tohoto rituálu. Na konci zaříkávadla se uhranutý musí třikrát krátce napít. Pokud máte jen nějaké nachlazení, kvůli kterému se necítíte zrovna ve své kůži, na hladině se udělají olejová oka. V tomto případě nejste zasažen špatnou energií. (Voda má větší hustotu než olej, je tudíž těžší. Za normálních podmínek voda nadnáší olej a na povrchu se udělají zmiňovaná olejová oka).

Závěr

V celém středomoří a blízkém východě se už od pradávna věřilo na špatnou energii a lidé se chtěli chránit. Používali k tomu alespoň symbolicky kouzelnou sílu talismanů ve tvaru modrobílého oka. Už námořníci si tento symbol kreslili na své lodě, lidé si ho věšeli doma nebo ho nosili jako šperk na těle. Dodnes si ho můžete koupit kdekoliv po celém Řecku. Nejlépe však funguje, když ho dostanete darem. Tyto pověry a zvyky jsou spjaté s mnoha náboženstvími včetně křesťanství, židovství, hinduismu i islámu. Nakonec, jak jsem již psala, v řeckém křesťanství dokonce existují modlitby proti této špatné energii.

A co vy, věříte na uhranutí? Už vás někdo v Řecku „odčaroval“? zvyky