Život v Řecku

Proč všichni Řekové chodí k soukromému lékaři? Vždyť jsou to vydřiduši!

Zkušenost s místním státním zdravotním systémem vám nedává jinou volbu. Pokud akutně potřebujete řešit svůj zdravotní stav, a to nejlépe ještě dnes, a nechce se vám čekat několik týdnu, je volba soukromého lékaře téměř jedinou alternativou.

Nekonečná čekací doba

Ano, ještě je tady vlastně další možnost, a to jít rovnou do nemocnice. Do státní nemocnice. Nezapomeňte ovšem, že čekací doba se často vyšplhá na mnoho hodin. Pokud zde najdete Řeky, tak jsou většinou nezaměstnaní, tudíž si mohou dovolit strávit čekaním na ošetření spoustu hodin. Pracující Řek, který se i tak rozhodne zajít do státní nemocnice, si musí v práci domluvit den volna. Pokud si představíte stav, kdy je vám opravdu zle, tak se asi určitě nerozhodnete pro variantu mnohahodinového čekání ve státní nemocnici. Upřímně řečeno, ze svého okolí nikoho takového neznám.

Běžte k soukromému doktorovi

Navštívit soukromého lékaře je zaručeně nejrychlejší možný způsob, pokud potřebujete okamžité ošetření. Při srovnání se státním doktorem, ten soukromý vás opravdu prohlídne od hlavy až k patě.

Čti také: Jak si státní doktoři v Řecku si utahují z pacientů? Nebudete věřit!

Soukromý doktor tady v Řecku vám poskytne asi takovou péči, na kterou jste zvyklí v Česku s tím rozdílem, že tady si za to musíte pořádně zaplatit.  Často vás prohlédne opravdu tak řádně, jako by na vás za každou cenu chtěl něco dalšího najít a při té příležitosti vás poslat na další vyšetření – nejlépe na soukromou kliniku, kde jedno vyšetření stojí tak kolem 100 euro.

Z banální nemoci závažné onemocnění

Je jasné, že né vždy lze stanovit hned napoprvé jasnou diagnózu, a že je potřeba podstoupit další vyšetření. Zdá se ovšem, a to mi většina potvrdí, že to všechno je jaksi trochu účelem – finančně co nejvíce vyždímat pacienta a přitom si krýt záda, kdyby pacientovi přece jen něco bylo a doktor to neodhalil.

Nejenže vás to stojí další peníze, ale i čas a stres. Na to, aby vás doktor přesvědčil, že tato dodatečná vyšetření jsou opravdu nezbytná, vám musí dát „nějaké argumenty“,  takže se nakonec ještě bojíte, že se z téměř banální vyrážky může vyklubat závažné onemocnění, sami totiž doktorem nejste a nejistota „co kdyby“ vás přesvědčí další vyšetření podstoupit. Tady totiž platí heslo, že se nic nesmí riskovat a pokud existuje alespoň minimální podezření, musí se vyvrátit. Je tady opravdu úplně jiný přístup k pacientům než v Česku.

U soukromého doktora se nedoplatíte

Připravte si tudíž  dostatek peněz s sebou. Nejenže vás samotná návštěva bude stát v průměru 30–80 euro, nezapomeňte, že musíte také zaplatit za léky, protože né všechny je možné napsat na předpis. To se často vyšplhá na dalších 50 euro. Téma o domluvě mezi doktory a výrobci léků raději přeskočíme. Už se mi také stalo, že jsem se až v lékárně dozvěděla, co mi vlastně bylo předepsáno navíc, takže jsem například při chřipce inhalátor v ceně 35 euro nakonec nekoupila. A rýma mi i bez toho do týdne odešla. U doktora platíte přímo jemu, v ordinaci nejsou žádné další sestřičky. Účtenka, která by zde měla jít proti platbě, ovšem není až takovou samozřejmostí. Takže pokud si o ni vyloženě neřeknete, tak vám doklad o zaplacení prostě lékař nevystaví, peníze mu jdou rovnou do peněženky, což se mi stalo nedávno u gynekologa.

Ale já potřebuji účtenku!

Ještě před nedávnem bylo sbírání účtenek vyloženou nutností. Museli jste během roku sbírat účtenky, abyste dokázali, že tady ekonomicky „fungujete“, o to se vám pak krátila daňová povinnost. Dnes už naštěstí nemusíte doma hromadit účtenky v krabicích, ale musíte co nejvíce zase platit kartou.

Účtenku budete také potřebovat, abyste ji mohli předložit vaší pojišťovně, pokud jste připojištěni navíc. To není vůbec obvyklé v ČR, ale tady v Řecku je soukromé pojištění součástí benefitů pro zaměstnance v mnoha firmách. A pokud nemáte firemní pojištění, mnoho Řeků si pojištění platí sami, jak už jsem vysvětlila, tady se jim to opravdu vyplatí.

Čti také: Jak si státní doktoři v Řecku si utahují z pacientů? Nebudete věřit!

Co tedy říci závěrem?

Navštívit tedy soukromého nebo státního lékaře, když člověk nutně potřebuje vyšetřit? U státního doktora vám moc neporadí, většinou vás pěkně odbydou. Navíc pokud potřebujete jednat v nejbližší možné době, je opravdu lepší jít k soukromému lékaři. Objednat se totiž například k očnímu lékaři musíte dokonce půl roku dopředu! Já volím soukromého doktora, ale dávám si pořádný pozor, jakou diagnózu mi stanovují a beru ji s rezervou.