O Ikarii

Ikaria

Výjimečnost ostrova

Řecký ostrov Ikaria je jeden z největších ostrovů východního Egejského moře rozkládající se zhruba na 260km². Ikarii najdeme skoro až u Turecka.  Podívejte se, kde se přesně nachází na Google maps. Pobřeží Ikarie lemují z části silnice a z části prašné cesty s panoramatickými výhledy na moře a okolní ostrovy.

Ikaria je ostrov divoké a nezkažené přírody.  Může se pyšnit vzácnými rostlinami, stromy a zvířaty, které obvykle nenajdete v jiných částech Řecka.Tento neuvěřitelný ostrov je totiž jeden z mála, který si zachoval stále ještě průmyslově nedotčenou identitu, krásnou divokou přírodu.

Ikaria je jedním z nejvíce zelených a zalesněných ostrovů v Egejském moři, který je charakteristický neustálým střídáním ekosystémů.  Díky tomu na ostrově nalezneme širokou škálu fauny a flóry, velmi významné dědictví jeskyní, horkých pramenů, řek, údolí, lesů a kaňonů.

Nalezneme zde opravdu rozmanitý terén od hor (nejvyšší bod dosahuje 1037 metrů nad mořem) až po svahy a jinak různě zvlněnou krajinu, všechny typy pláží – skalnaté, kamenité a písčité, průzračné a čisté moře všech barev, širokou škálu rostliných druhů, původních rostlin, keřů a bylin rostoucích na Ikarii už přes tisíc let.

Výzkumníci a vědci z celého světa se sem sjíždějí zkoumat v čem tkví tajemství tohoto ostrova. Tento ostrov byl zařazen podle National Geographic  do seznamu Blue Zonesmezi 5.míst na celém světě s nejdelší dlouhověkostí místních obyvatel.

Čti také: Ikaria – Šestero tajemství, jak se dožít 100 let ve zdraví a spokojenosti

 

Historie Ikarie

První obyvatelé se objevují už před 7000 lety před naším letopočtem (neolitická kultura). Dalo by se říci, že obyvatelstvo Ikarie se formovalo tisíce let a byli to lidé z oblasti Egejského moře.

Ikaria je ovšem více známá jako pirátské útočiště, a to po celá staletí, což hrálo významnou roli v jejím osídlování. Obyvatelé se stěhovali do hor, aby se ukryli, opouštěli tak pobřežní oblasti.  To je také hlavní důvod, proč Ikaria neměla žádné městské centrum. Vesnice byly rozptýleny a schovány v horách, některé z nich mají dosud jen pár domů. Teprve poté, co pirátství skončilo v polovině 19. století, pobřežní život začal znovu vzkvétat.

V dnešní době má Ikaria asi 8000 trvalých obyvatel, kteří žijí převážně v hlavním městě Agios Kirykos a ve městech Evdilos a Raches. Místní obyvatelé jsou proslulí svou pohostiností a jsou velmi přátelští. Jsou oddaní přírodě, milují dobré víno, jídlo, hudbu a místní tanec.

Ikaria spojená s řeckými mýty

 

Dionýsos – Bůh vína a zábavy

Dionýsos byl synem Zeuse a jeden ze dvanácti bohů na Olympusu. Byl to také bůh sklizně hroznů a samotného procesu výroby vína. Podle pověsti se narodil na hoře Pramnos na ostrově Ikaria, kde ho Zeus pustil jako dítě ze stehna. Říká se, že víno z Ikarie je darem Dionýse pro lid na tomto ostrově. Toto víno je známé po tisíce let a bylo zmíněno v Odysseových cestách od Homera, který tvrdí, že hrdinové pili silné červené víno z Ikarie s magickými silami před tím než šli do boje.
Lidé z Ikarie stále ctí boha Dionýse během vesnických svátků (festivalů) na oslavu panenky Marie “panygiria”, kde se právě pije toto víno a slaví se jídlem a tancem.

Zkoukněte video: Ikaria, festival na Lagádě

Daidalos a Íkaros

řecké báje a pověsti

Pomník Íkarose v Agios Kirikos, Ikaria

Jméno ostrova se váže k řeckému mýtusu o Íkarosovi, synu Daidalose. Podle pověsti nebylo po celém Řecku většího umělce než Daidalose. Chodili se k němu vzdělávat učedníci z nejvýznamnějších aténských rodin. Nicméně Daidalos byl velmi žárlivý a svrhl toho nejnadanějšího z aténského hradu. Kvůli hrozícímu prozrazení musel Daidalos i se svým synem Íkarosem uprchnout na Krétu. I když se mu velmi dařilo i tam, stále ho provázel smutek z opuštění rodné země. Opatřil si tudíž pera a vyrobil si křídla.  Naučil lítat sebe a svého syna Íkarose. Před cestou zpět domů do rodné vlasti varoval syna, ať nelétá příliš vysoko, aby se neroztavil vosk mezi pery. Íkaros však neposlechl svého otce a vyletěl příliš blízko ke slunci. Vosk se roztavil a Íkaros se zřítil do moře. Ostrov se tedy nazývá podle Íkarose, kam dopadlo jeho tělo.

 

Zajímavosti

  • Ikaria je zařazena do Blue Zone projektu mezi 5. míst na celém světě s nejdelší dlouhověkostí blue zones
  • Díky jejímu geologickému bohatství se stala atraktivní destinací pro geoturismus
  • Naleznete zde minerální termální lázně s horkými prameny s vysokým obsahem radium patřící k nejlepším na světě díky jejich uzdravujícím účinkům již po 3 tisíce let 
  • Ikaria je významným archeologickém místem, naleznete zde vykopávky z antických dob a z neolitické kutlury datující se 7000 let př.n.l.
  • Velmi populární a vyhlášené, a to po celém Řecku, jsou ikarijské festivali na oslavu panenky Marie tzv. „Panygiri“ doprovázené místním vínem a jídlem, hudbou a tancem
    Můžete shlédnout krátké video zde: Festival vína Panygiri
  • V hlavním městě Agios Kirikos se každoročně pořádají mezinárodní šachové turnaje „Ikarus“, jehož účastníci jsou z celého světa

 


 

STÁHNĚTE SI NYNÍ ZDARMA

PRŮVODCE & SLOVNÍK DO ŘECKÉ TAVERNY!

Přidejte se tak zároveň k odběratelům novinek!

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů

Děkujeme!

Téměř hotovo ...

 

Potřebujeme potvrdit Vaši e-mailovou adresu.

Pro dokončení přihlášení, prosím klikněte na odkaz, který jsme Vám zaslali
e-mailem.

 

ZDARMA 

 

Průvodce a slovník do řecké taverny!

Průvodce & slovník

do ŘECKÉ TAVERNY


Máte rádi řecké taverny? Buďte připraveni!
Tento pomocník Vám pomůže s meníčkem!

        překlad        popis          obrázek 

Stáhněte si zdarma e-book a přidejte se k odběratelům novinek!

 

ZDARMA

E-BOOK & NEWSLETTER

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů

Děkujeme!

Téměř hotovo...

 

Potřebujeme potvrdit Vaši e-mailovou adresu.

Pro dokončení přihlášení, prosím klikněte na odkaz, který jsme Vám zaslali e-mailem.