Život v Řecku

Myslíte si, že znáte Řeky? Víte, jaké praktiky se používaly v antickém Řecku? Budete v šoku!

antika

Dnes známe antické Řecko jako kolébku umění, politiky a filozofie. V našem článku se ale dozvíte něco navíc, fakta, o kterých jste možná ještě neslyšeli a při kterých vám pravděpodobně zůstane rozum stát.

Jak doktor určoval diagnózu pacienta?

Pokud byste žili ve starověkém Řecku a stal se doktorem, museli byste se řídit postupy Hippokratése, jak zjistit, co vlastně dotyčnému pacientovi je. Věřil, že tělo je sbírka tekutin a že každá tělní tekutina má specifickou chuť. Řecké lékaře tedy učil, jak mají tělní tekutiny normálně chutnat, aby pak dokázali rozpoznat, když něco nebylo v pořádku. Podle příznaků pacienta pak doktor musel například otestovat chuť ušního mazu nebo zvratek.

Antičtí atleti prodávali svůj pot

S lidskými tekutinami pokračujeme i ve sportu. Řečtí atleti si před soutěží sundávali veškeré oblečení,  jelikož sportovali nazí. Po skončení na ně pak čekávali otroci, kteří sesbírávali všechen pot a nečistoty z jejich těla. Ty pak byly použity něco jako vzácná “mast”, kterou se lidé potírali a v jejichž léčivé účinky i věřili. 

Zvláštní antikoncepční metody

Staří Řekové věřili, že stačí, když bude žena po pohlavním aktu sedět ve dřepu a chvíli kýchat. Taková metoda se má za dostačující prevenci a má předejít případnému otěhotnění.

Cizoložství se trestalo ředkví

Pokud jste byli mužem, který měl sexuální styk se ženou jiného muže a soudce vás uznal vinným z cizoložství, tak má manžel této ženy právo vás análně zneužít zeleninou podobnou bílé ředkvi.  Tohle bylo považováno za obrovské ponížení a klidně vám to mohlo úplně zničit život. Takovýto muž už pak nebyl považován za skutečného muže a mohl být i vyhoštěn z města.

Kovový kroužek k zabránění vzrušení

Antičtí Řekové nechtěli, aby jejich otroci ztráceli čas sexuálními aktivitami, proto jim pořizovali pásy cudnosti. Jednalo se o kovové kroužky, které se dávali na mužské přirození, takže už jenom samotné vzrušení by muže bolelo natolik, že by ho případné choutky úplně přešly. Takový kroužek fungoval obyčejně na klíč a aplikoval se těsně na kůži.

Otevření k mužské homosexualitě, uzavření k té ženské?

Zatímco mužská homosexualita byla v antickým Athénách plně respektována, k ženám až taková tolerance nebyla. Antičtí Řekové si nemohli představit, že někdo provozuje soulož bez toho, aniž by došlo k penetraci. Z toho vydedukovali, že takové ženy mají obří klitoris, který pak slouží právě jako malý penis. Právě tento velký klitoris stál za ženskou homosexualitou ještě mnoho století jako její skutečný důvod. 

Průvody s obřím penisem nad hlavou

Jednou za rok aténské ulice ožili, muži a ženy vyšli do ulic, kde se konal festival na počest boha Dionýze, boha (vlastně poloboha) vína a nespoutaného veselí. Chodilo se do ulic s obřím penisem, který symbolizoval plodnost. Bůh Dionýsos byl původně bohem úrody a plodnosti. Součástí těchto oslav byly falické průvody, kde se zpívali písně o penisu a vykřikovali se za pochodu různé vtipy na kolemjdoucí. Ve starém Řecku byla vždy mužnost mužů reprezentována falickými symboly – penisem a varlaty, symbol maximální síly a všemohoucnosti – tedy symbol Boha!

Brežněvův model ženské krásy

Co se týče ženské krásy, platila úplně jiná kritéria. Pokud měla žena výraznou červenou rtěnku byla okamžitě řazena mezi prostitutky. Podle řeckého práva si musely takové ženy na veřejnosti totiž vždy malovat výrazně svoje rty,  jinak byly potrestány za to, že se ve společnosti představují jako dámy. Zespoda na sandálech bylo vyryto “sleduj mě”,  které se vtiskly do země kudy kráčely.

V antickém Řecku se velice nosilo jednotné zarostlé obočí, bylo totiž symbolem inteligence a ženské krásy. Pokud tedy žena nevypadala jako Brežněv, nebyla pro tehdejší dobu dostatečně krásná.

Pít víno bez vody se považuje za alkoholismus

Pití nezředěného vína bylo ve starověkém Řecku bráno jako velké faux pas. Pokud totiž antičtí Řekové chtěli slavit, pil se vinný střik a to pak většinou v poměru 3:1 (poměr vína k vodě). Lidé, kteří pili nezředěné víno, byli považováni za alkoholiky nebo za osoby, které nemají principy a dostatek sebeovládání.

Zvířecí hnůj jako lék

Starověcí Řekové používali zvířecí hnůj k léčbě různých nemocí. Například ženy ve starověkém Řecku věřily, že krokodýlí hnůj lze použít jako silnou antikoncepci a aplikovaly ho přímo do vagíny.

Další zajímavosti

  • V antickém Řecku se po ženě, do které se muž zamiloval, házelo jablkem. Tohle bylo bráno jako vyznání lásky, v některých případech dokonce i jako žádost o ruku.
  • Už v antickém Řecku se o velkých ňadrech mluvilo jako o melounech. 
  • Když někomu v dnešní době ukážeme vztyčený prostředníček, danou osobu urazíme. V době antického Řecka takové gesto lidé používali, aby od dotyčného odvrátili uhraničení, bylo to tedy gesto požehnání.
  • V antickém Řecku byli muži s velkým břichem považováni za výjimečné a mimořádné vůdce.
  • Antičtí Atéňani používali namísto dnešního toaletního papíru hladké kameny. Samotný toaletní papír byl vynalezen až ve 14. století a to v Číně pro císaře.
  • Pokud Řekové neměli rádi nějakého politika nebo jinou veřejnou osobnost, mohli hlasovat o jeho vyhoštění z města na deset let.