Život v Řecku

Jak se žije v Řecku v době největší krize?

krize v Řecku

Tentokrát jsme si netradičně dovolili shrnout ekonomickou situaci Řecka za posledních pár let. 

 

Už to sice trochu utichlo, ale ještě před nedávnem byly české noviny plné titulků na téma Řecko, dotace a dluhy. Na internetu nebo v TV jste mohli najít spoustu informací o příčinách řecké krize, zvláště pak čeští novináři všem Řekům vymáchali nosy o jejich údajné lenivosti a nízké pracovní morálce. I když každý národ je jiný, a Řekové mají svůj osobitý pracovní styl, bylo Řecko zařazeno mezi nejpracovitější země Evropy s nejvíce odpracovanými hodinami týdně, Česko bylo umístěno až za ním (zdroj: Eurostat). Já sama jsem pracovala pro jednu mezinárodní řeckou firmu, kolikrát jsme pracovali až deset hodin denně.

Řecko bylo v antických dobách považováno za kolébku evropské civilizace a vyspělé kultury. Posledních pár let si však prochází hlubokou krizí. Mnoho Řeků má za to, že hlavním důvodem jejich krize je příjetí eura. 

Děsivá nezaměstnanost nadále pokračuje

Co se týče Řecka, mluvilo se na jedné straně o obrovských dotacích a na druhé o obrovských penzích, nadměrném počtu zaměstnanců ve státním sektoru, velkých sociálních dávkách apod. Výsledkem toho všeho bylo a stále je obrovské zadlužení Řecka a přímo děsivá nezaměstnanost, která se sice alespoň trochu snížila (v roce 2014 byla oficiálně kolem 28%, neoficiálně dokonce kolem 50%) a letos, v roce 2018 se uvádí 19%.

Řekové by raději odešli z EU

Nejvíce to odnášejí běžní občané. Náklady na splacení dluhu jsou pro normální Řeky velmi vysoké. Když bylo před pár lety referendum, kde si Řekové mohli sami rozhodnout, jestli chtějí odstoupit z EU nebo zůstat, vyhrálo v hlasování “NE, nechceme být v EU”, což znamenalo, že chtějí odejít a začít znova sami. Nakonec však celá tato otázka byla přeformulována a výsledky tak nějak smeteny ze stolu, řecký premiér do EU vyslal “ANO, chceme zůstat”. Uplynulo několik let, ale situace se výrazně nezlepšuje. Pokračuje krize. A zase to nejvíce odnáší normální lidé.

Normální lidé skončili na ulici

Obrovský pokles životní úrovně vedl k rostoucímu sociálnímu napětí. Mnoho lidí přišlo o práci, krachovaly firmy a živnostníci. Pamatuji si velmi dobře, jak před pár lety zmizelo z hlavních avenue strašně moc obchodů. Trvalo minimálně dva roky, než se našli noví odvážlivci, kteří zkusili štěstí a můžu říct, že se ulice pomalu opět plní novými obchody.

Také není překvapením vidět normálně slušně vypadající lidi prohledávat popelnice, což je opravdu smutné.  Řecká nezaměstnanost je, jak jsem zmínila, okolo 19%. Úplně nejhorší je nezaměstnanost mladý lidí.

Celou krizi doprovázelo obrovské snižování platů (až 40%), ceny za zboží a služby ale zůstaly kupodivu pořád vysoké. To je asi nejvíc nepochopitelné…. Minimální plat je v Řecku 540 euro čistého, přitom to vypadá, že je to zároveň i mnohdy „průměrná mzda“. Oficiální průměrná mzda je  okolo 700euro čistého. Životní náklady jsou ale vysoké v porovnání s ČR. Zkuste porovnat sami..

Průměrné náklady na život

 • jídlo v levné restauraci 10 euro na osobu
 • 0.5l točeného řeckého piva 4 eura
 • cappuccino 2,80 euro
 • mléko 1,20 euro
 • vajíčka (balení po 12)  3 eura
 • rýže (balení 1kg) 1,73 euro
 • kuřecí prsa (1kg bez kostí) 6,80 euro
 • jednorázová jízdenka MHD 1,40 euro
 • měsíční jízdné MHD 30 euro
 • benzín (1 litr) 1,60 euro
 • elektřina, voda, topení, poplatky za popelnice 140 euro
 • internet 32,4 euro
 • nájem  3+KK v centru města 600 euro

Řekové i Klaus vidí vinu v přijetí eura

Bývalý prezident Václav Klaus se nechal slyšet, že nejvíce by Evropská unie pomohla Řecku, kdyby ji nechala opustit eurozónu. Dotace, které byly poskytnuty Řecku primárně sloužili spíše Evropské unii, aby si zachovala původní podobu, Řecko prý u toho bylo vedlejší. Jak říká, Češi by měli být vděčný Řecku, že jim ukázalo, kam by případné přijetí eura směřovalo…

Nicméně v Řecku nikdo pořádně neví, kam to směřuje….Největší skeptici tvrdí, že tato krize bude trvat ještě dalších dvacet let. Spousta lidí, kteří vidí alespoň minimální šanci uspět v zahraničí a jsou dostatečně odvážní, balí saky paky i s rodinami. Velmi oblíbenou destinací, mimo jiné, se stala za posledních pár let i Malta. 

Závěrem…

Řecko je nádherná země, kde slunce svítí většinu roku, skvěle se tady vaří, břehy omývá čisté moře, lidé jsou srdeční a pohostinní. Řecko inspiruje celý svět, každý rok sem jezdí miliony lidí, jenom v červenci toho roku bylo evidováno skoro 4mil turistů ze zahraničí. Ano, pro turisty je to ráj, pro řecké občany však krize stále trvá….

____________________________________________________________________

Zdroj: Eurostat, Trading Economics