Cestování, Dlouhověkost a životní styl, Ikaria

Ikaria: Šestero tajemství, jak se dožít 100 let ve zdraví a spokojenosti

Tento ostrov v Egejském moři není možná nám Čechům až tak moc známý, zato má ale neskutečné renomé po celém světě. Každý rok jezdí novináři a turisté z různých koutů světa zkoumat tajemství tohoto čarovného ostrova. A důvod?

 

Druhé místo na světě s nejdelší dlouhověkostí

Čím to, že tento ostrov údajně získal dokonce 2. místo v žebříčku National Geographic v projektu  „Blue Zones“‎, kde se hodnotili země z celého světa s nejdelší dlouhověkostí a nejspokojenějšími obyvateli? Já jsem se o tom mohla přesvědčit sama. Už deset let jezdím totiž každé léto právě tam! Tajemství dlouhověkosti tkví hlavně v jejich životním stylu, nechce se tedy inspirovat tím, jak žijí Ikariané !

 

1. Zdravě jezte

Řecká kuchyně je známá po celém světě. Konzumace ovoce, zeleniny, olivového oleje a ryb vypovídá o všem. Na Ikarii místní obyvatelé ovšem zařazují do svého jídelníčku také ikarijský med, kozí mléko,  ikarijské víno, horský čaj z divokých bylin, ale i řeckou kávu.

Ikaria se proslavila i rostlinou zvanou „horta“ čti [chorta], což připomíná jakýsi druh plevele, který můžete najít růst klidně i u silnice.  Je extrémně zdravá a místní lidé ji velmi často zařazují do svého jídelníčku jako variantu salátu.

Místní lidé se navíc pyšní tím, že si všechno vypěstují sami, mají vlastní zeleninu a vlastní alespoň nějaká užitková zvířata. Další radou tedy je, vypěstujte si, co můžete a pokud nemáte zahrádku, využijte klidně i balkón.

Čti také: Med z Ikarie – jeden z nejlepších medů na světě

 

2. Odpočívejte a nestresujte se – nějak bude

O Řecích je obecně známo, že rádi relaxují a mají na všechno čas. Dvakrát tak to pak platí o těch z Ikarie. Pozor ale, nepleťme si to s leností. Ikariané pouze dokáží rozeznat, kdy už mají dost a kdy je čas na pauzu.

Celkově je čas vůbec nestresuje.  Je prava, že se mně již několikrát stalo, že někdo na domluvenou schůzku prostě dorazil až za 3 dny. Pokud z nějakého důvodu nestihají,  tak to prostě přesunou, vše dělají v klidu a pohodě.

 

3. Pijte víno

Ikariané věří, že jejich místní víno posiluje jejich zdraví kořínek a dodává jim sílu, proto pijí jejich místní víno každý den. Říká se, že víno z Ikarie je darem boha Dionýze pro lid na tomto ostrově. Toto víno je známé po tisíce let a bylo zmíněno i v Odysseových cestách od Homera, který tvrdí, že hrdinové pili silné červené víno z Ikarie s magickými silami předtím než šli do boje.

Čti také: Vyzrál nad rakovinou! Přestěhoval se totiž na Ikarii

 

 4. Choďte do společnosti – udržujte si své přátelé 

My Češi se také rádi družíme, ale je fakt, že stejnou míru času věnujeme také sami sobě nebo své nejbližší rodině. Když jdeme k někomu na návštěvu, je u nás většinou zvykem zůstat tak 2 až 3 hodiny. To ovšem neplatí pro Řeky. Ti milují být neustále v kontaktu s rodinou,  přáteli, sousedy, nebo pouze být jen tak venku třeba v kavárně. Je pro ně naprosto přirozené trávit ve skupinkách hodiny času, klidně celý den a další den opět nanovo. Když jdete k někomu na návštěvu, můžete si u něj klidně i schrupnout, je to naprosto přirozené.

Ikaria je velmi známá svými festivali hudby, tance, vína a jídla „panygiria“. Na tyto festivali se sjíždí lidé z celého Řecka i světa, jsou totiž známé svou neobyčejnou atmosférou. Po festivalu, který trvá většinou do druhého dne se ještě pokračuje na džbánek k sousedům nebo do místní kavárničky.

5. Souložte!

Čím víc, tím líp. O pozitivních účincích existuje celá řada studií. Sex je zdravý, léčí spoustu neduhů, omlazuje, hubne se po něm, přispívá k dobré náladě a hlavně pozor – je proti bolestem hlavy! Pokud přece jenom někdy není až taková nálada, nezapomeňte se alespoň hodně objímat.

V rámci studie o Ikarii byl proveden průzkum týkající se sexuální aktivity Ikarianů ve věku 65 až 99 let. Bylo zjištěno, že 60% místních obyvatel má stále alespoň “mírnou” formu pohlavního styku. V jiné studii o Ikarii dokonce 80% účastníků ve stejné zkoumané věkové kategorii uvedlo, že se často účastní sexuálních aktivit.

6. Hýbejte se a nic si neulehčujte

Všechno si zjednodušujeme a to není dobře. Řídíme se heslem „proč si to komplikovat, když to jde i rychleji a bez bolesti“. Především v dnešní době  nás k tomu vybízí hlavně pokroková technologie. Na Ikarii spousta lidí nepoužívá ani automobil. Chodí všude pěšky, mnohdy vyráží ráno a vrací se pozdě odpoledne. Chodí do jiných vesnic nebo na dlouhé túry do hor, kde se starají o svoje políčka s olivovníky, zeleninu a zvířata. Lidé si běžně pečou vlastní chléb  a vlastně všechno, co mohou a dokáží, si dělají sami. Tudíž rada zní – pokud existuje způsob a stačíte na to sami, zkuste to i vy.  Ve finále se vám to tisíckrát vrátí, zadarmo to ovšem není…

 

A co závěrem?

Může to znít tak trochu jako návrat do minulosti, pravdou ale je, že to funguje. Pořád slýchávám a to z různých zdrojů o zázračné Ikarii. Důkazem toho, že to tak opravdu je, jsou místní lidé přasahující věk běžně věk 100 let a nespočet skutečných příběhů lidí, kteří například překonali těžké nemoce. Já osobně znám spoustu staříků z Ikarie, žije jich tam opravdu požehnaně. Navíc jsou stále ve výborné kondici až dokonce života, tedy bez závažných nemocí. Takže se inspirujme všichni!