Život v Řecku

Co je to freddo cappuccino? Řecký výtvor, který musíte rozhodně vyzkoušet!

Pití kávy v Řecku není pouze o rychlém přísunu kofeinu do těla, abyste se buď vzbudili nebo jinak nabudili. Nejde jen o nějaký návyk, ale o samotný rituál, který se stal neodmyslitelnou součástí jejich kultury a každodenního života.

Řekové popíjí kávu kdekoliv a kdykoliv, a to většinou opravdu během celého dne – začínají den s kávou a končí den s kávou. Vůbec nikoho nepřekvapí, když ještě pozdě večer uvidíte usrkávat někoho kávu v kavárně, taverně, doma na balkóně nebo jen tak na ulici za pochodu.

Kavárna na každém rohu

Lidé tady prostě kávu milují. Je opravdu pozoruhodné, kolik kaváren v Řecku najdete, a to i přímo vedle sebe, o zákazníky však nemá nouzi žádná z nich! Nemluvím pouze o místech s největší koncentrací lidí jako například u stanic metra, škol, obchodních center apod. I na běžné trochu větší ulici vskutku najdete skoro každých 15 metrů nějakou kavárnu nebo místo, kde vám kávu připraví. Místním obchodníkům se to stále vyplatí.

Kam se chodí na kávu

Existují dva klasické typy místních kaváren, které se odlišují převážně věkem zákazníků. Oba ale mají něco společného – lidé tam vydrží sedět celé hodiny. Pití kávy totiž v Řecku není jen o tom do sebe „kopnout“ hrnek s kafem (jak to mimichodem dělá většina Čechů), ale jak už jsem zmínila, jde o rituál, který se často stává i hlavním programem dne. Je to prožitek a potěšení, Řekové si vždy najdou čas si kávu náležitě vychutnat, a to v každém věku. Do kaváren se nechodí jenom na kávu a kus řeči, velmi často uvidíte Řeky hrát u kávy i stolní hry jako třeba vrhcáby nebo šachy.

řecká káva

 

“Kafetéria” vs “Kafenío”

Prvním typem je “kafetéria”, která je nejvíce populární u mládeže do věku 35 let.  Přes den funguje jako kavárna a večer se mění na bar, kde lidé sedávají až do noci a popíjí oblíbený drink. Druhý typ, kterému se tady v Řecku říká “kafenío”, má jiné štangasty – většinou místní staříky, kteří v této „hospodo-kavárně“ prakticky tráví většinu dne. Již od rána popíjí kávu, pak třeba ouzo nebo víno a do toho zakusují nějaké  „mezé“, malé slané občerstvení, které může být například kousek fety, pár oliv, nějaká uzenina, kousek chobotničky, chléb apod. Během dne se tam pak neustále vracejí nebo tam klidně vydrží sedět i celý den. Potkávají se tam s přáteli, hádají o politice, koukají se po okolí nebo sledují dokonce i televizi.

Fenomén kávy s sebou

Řekové nechodí na kávu pouze do kaváren, ale kupují si ji i s sebou! Proto v Řecku najdete opravdu spoustu malých “take away” kaváren, které jsou zaměřeny právě na prodej kávy s sebou. Lidé si koupí kávu a pokračují do práce, do školy nebo se jdou jen tak někam projít.  Venku vždy najdete spoustu lidí s kávou v ruce.

Nedávno jsem se dočetla vtipnou historku o řidiči autobusu, který jezdí z letiště v Soluni. Jeden turista si stěžoval, že řidič najednou v půlce cesty zastavil, řekl všem ať zůstanou v autobuse a odešel. Za chvíli se vrátil s frapé kávou v ruce a mohlo se pokračovalo dál v jízdě.

Řekové si ale často objednávají kávu i domů a do práce.  Káva do jejich života rozhodně patří a potrpí si na kvalitu. Že vám kávu doručí po objednání kamkoliv si řeknete, je dnes již běžnou součástí služeb většiny kaváren.

 

Co se v Řecku nejvíce pije?

greek

Tradiční řecká káva
“elinikós kafé”

Asi ta nejklasičtější, tradiční řecká káva, je kvalitní pražená mletá káva. Téméř v každé domácnosti (mimo mladší generace) najdete mini vařič a “briki” (džezvu) na přípravu kávy, ve které se káva uvaří.

Studie zabývající se životem na řeckém ostrově Ikaria, objevila, že pití této tradiční řecké kávy zlepšuje funkci srdce a cév a přispívá k celkovému zdraví.

 

Čti také: Ikaria – Šestero tajemství, jak se dožít 100 let ve zdraví a spokojenosti

frape de

Frapé – ledová rozpustná káva
“frappés”

Frapé je slavným řeckým výtvorem, a to navíc zcela neplánovaným. Tento ledový nápoj vynalezl úplnou náhodou zaměstnanec společnosti Nestlé na mezinárodním veletrhu v Soluni, který o přestávce nemohl sehnat horkou vodu, aby si zalil instatní kávu. Nakonec tedy improvizoval a kávu si zalil vodou studenou, kterou pak vyšejkroval s ledem. A tak vzniklo první frapé.

Jeho výtvor frapé byl základem pro další ledové kávové variace a stal se jedním z nejpopulárnějších drinků v Řecku, který se pak rozšířil do celého světa. Frapé se klasicky připravuje z rozpustné instantní kávy.

 

fredo

Ledové espresso a ledové cappuccino
“freddo espresso” a “freddo cappuccino”

V posledních letech je však nejoblíbenějším kávovým nápojem bez váhání ledové espresso a ledové cappuccino – další řecký výtvor. Tato káva nahradila frapé a stala se naprosto běžnou součástí každodenního života většiny Řeků, a to nejenom v létě, ale po celý rok.  Je obrovským tredem už od 90.let.

Jak již vyplývá z názvu (oproti frapé, které se připravuje z rozpustné kávy) jde o espresso kávu, která se vyšejkruje s ledem do krémové pěny. V případě ledového cappuccina se pak ledová káva navýší ještě o vrstvu vyšlehaného mléka do krémové husté pěny, která se podle chuti posype skořicí nebo čokoládou.

Novější alternativou ledového cappuccina je ledové cappuccino s krémem “freddo cappuccino créma” . Místo vyšlehaného mléka je na kávě hustý tučný krém. Zkuste tedy určitě ochutnat, až budete příště v Řecku!

Lidé si v poslední době potrpí na kvalitu, tudíž klasické frapé Řekové už skoro nepijí. Ledové espresso zcela nahradilo Frapé a není se čemu divit. Samotná chuť a celková kvalita kávy espressa, většinou 100% arabika, je nenahraditelná. Tato káva je tak populární, že si ji lidé kupují klidně i denně.

Freddoccino

Další variantou, kterou často najdete v nabídce kaváren, je freddoccino, což je něco jako kávový milkshake ochucený sirupem nebo šlehačkou.

Tip na závěr

Nezapomeňte říct kdekoliv, kde si kávu dáváte, kolik chcete cukru. Cukr hraje významnou roli při šlehání a udržení pěny. Pokud zvolíte variantu s cukrem, vytvoří se o to lepší hutná krémová pěna.  Pokud to nespecifikujete, kávu vám většinou osladí.